بازی های جالب آندروید

۱۰ ابزار کاربردی برای کدنویسی که بد نیست با آن‌ها آشنا شوید!

۱۷ مرداد ۱۳۹۶

به‌عنوان یک دولوپر، شما همواره به ابزارهای مختلفی نیاز دارید تا فرایند کدنویسی را برای خود تسهیل نمایید؛ ابزارهای کدنویسی، زندگی یک دولوپر را آسان‌تر می‌کنند چراکه باعث می‌شوند وی کارایی و بهره‌وری بیشتری داشته باشد و فقط بر روی کدنویسی تمرکز کند (گرچه برای برخی دولوپرها جست‌وجوی راه‌های جدیدتر و بهتر قدری دشوار است و آن‌ها هنوز هم به استفاده از ابزارهای نام آشنا اما قدیمی و از رده‌خارج خود چسبیده‌اند!) در این مقاله، ابزارهای کاربردی کدنویسی که می‌توانید از آن‌ها در کارهای روزمرهٔ‌ خود بهره ببرید را لیست کرده‌ایم. 

شاید به این فکر کنید که وقتی ابزارهای قدیمی هنوز هم کارمان را راه می‌اندازند، پس چرا باید دنبال ابزارهای جدید باشیم؟ در پاسخ به این سؤال بایستی گفت که تکنولوژی باعث ایجاد تغییر می‌شود و نحوهٔ شکل‌دهی آن به زندگی‌مان باعث می‌شود که آپدیت ماندن با دنیای تکنولوژی به یک ضرورت تبدیل شود.

البته ناگفته نماند که ابزارهای جدید هم با خودکارسازی بعضی ابعاد کاری یا دادن کنترل بیشتر بر روی جنبه‌های کاری مختلف می‌توانند به‌شدت برای شما ارزشمند باشند؛ پس اگر تا به اینجا متقاعد شده‌اید و می‌خواهید نگاهی به ابزارهای جدید موجود در بازار برای کدنویسی بیندازید، حتماً ادامهٔ این مطلب را مطالعه کنید.

LiveEdu
LiveEdu می‌تواند پاتوق مناسبی برای دولوپرها و مهندسین نرم‌افزار باشد؛ LiveEdu یک پلتفرم یادگیری مبتنی بر پروژه است که در آن افرادی که دانش و مهارت متوسطی دارند می‌توانند مهارت‌هایشان را در زمینهٔ توسعهٔ بازی، طراحی، علم داده‌ها، برنامه‌نویسی، واقعیت افزوده، هوش مصنوعی و واقعیت مجازی بهبود بخشیده و تقویت کنند.

کلید یادگیری در این پلتفرم انجام پروژه‌های واقعی است و این پلتفرم Premium Project Tutorials یا «آموزش‌های پروژه‌-محور ویژه‌ای» در زمینه‌های بسیار متنوعی ارائه می‌کند که همهٔ مخاطبین -حتی مبتدی‌ها هم- می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند.

Standup
Standup یک ابزار عالی برای مشاهدهٔ پیشرفت تیم‌تان است؛ این ابزار به‌آسانی با ابزارهای دیگری مانند Trello ،BitBucket ،GitHub و غیره ادغام شده و سازگاری پیدا می‌کند. دربارهٔ نحوهٔ کار این ابزار هم باید گفت که این ابزار کار خودش را با اتوماتیک کردن گزارش‌های مهندسی که کاملا بر پایهٔ Commit History انجام شده توسط اعضای تیم می‌باشد شروع می‌کند که این مسئله هم به نوبهٔ خود به اشتراک گذاری اطلاعات میان اعضای تیم را تسهیل کرده و همچنین باعث شکل‌گیری رقابتی مثبت بین اعضای تیم می‌شود. 

Cell
این ابزار درواقع یک فریمورک خودکارسازی است؛ احتمالاً کلیدواژهٔ فریمورک بلافاصله باعث شده فکر کنید که خب پس این ابزار باید شامل APIها و دیگر ویژگی‌های یک فریمورک باشد اما این‌طور نیست و درواقع لازم به یادگیری هیچ ای‌پی‌آیی هم نیست!

در حقیقت باید گفت که Cell یک روش کاملاً جدید برای بررسی نحوهٔ کدنویسی‌تان به زبان HTML است؛ این ابزار فقط برپایهٔ ۳ قانون ساده کار می‌کند و DOM خودش را بدون هیچ فانشکن یا عملکردی می‌سازد. در اصل، Cell رویکردی جدید در زمینهٔ توسعهٔ برنامه‌های تحت وب ارائه می‌کند. به‌عنوان نمونه‌ای از Cell داریم:

<html>
<script src="https://www.celljs.org/cell.js"></script>
<script>
var el = {
 $cell: true,
 style: "font-family: Helvetica; font-size: 14px;",
 $components: [
  {
   $type: "input",
   type: "text",
   placeholder: "Type something and press enter",
   style: "width: 100%; outline:none; padding: 5px;",
   $init: function(e) { this.focus() },
   onkeyup: function(e) {
    if (e.keyCode === 13) {
     document.querySelector("#list")._add(this.value);
     this.value = "";
    }
   }
  },
  {
   $type: "ol",
   id: "list",
   _items: [],
   $components: [],
   _add: function(val) { this._items.push(val) },
   $update: function() {
    this.$components = this._items.map(function(item) {
     return { $type: "li", $text: item }
    })
   }
  }
 ]
}
</script>
</html>

Osquery
Osquery که توسط فیسبوک توسعه داده شده، لیست سخت‌افزارهای مورد استفاده را از طریق زبان Query به نمایش می‌گذارد؛ شاید در نگاه اول این ابزار خیلی جالب به‌نظر نرسد اما کاربردهای بسیاری دارد. مثلاً بااستفاده از آن می‌توان لیست سخت‌افزارهایی که توسط USB متصل شده‌اند را به‌دست آورد.

این ابزار می‌تواند بدون استفاده از فانکشن‌های سطح پایین یا بدون استفاده از هیچ‌گونه APIیی، با سیستم‌عامل ارتباط برقرار کند و درواقع می‌تواند برای وب دولوپرهایی که می‌خواهند اپلیکیشن خود را از نقض‌های امنیتی محافظت کنند یا می‌خواهند عملکردشان را بر روی سیستم‌های مختلف بهتر نظارت کنند، بسیار کارآمد باشد.

React Native Firebase
React Native Firebase به دولوپرها کمک می‌کند که بتوانند به‌راحتی از React Native و Firebase استفاده کنند. با RN Firebase شما می‌توانید با استفاده از JavaScript Bridge، هم روی اندروید و هم روی آی‌او‌اس، به‌راحتی به SDKهای نیتیو فایربیس دسترسی داشته باشید.

Wrap
Wrap یک ابزار بسیار ساده است که هرکسی بااستفاده از آن می‌تواند ترمینال خود را به اشتراک بگذارد. درواقع، به اشتراک‌گذاری ترمینال به‌راحتی تایپ کردن دستور سادهٔ wrap open قابل انجام است. این مسئله می‌تواند به دولوپرها یا ارائه دهنده‌های هاستینگ کمک کند تا ترمینال‌های خود را به‌سادگی با یکدیگر به اشتراک بگذارند.

درواقع، ویژگی کلیدی این ابزار امنیت و سهولت انتقال آن است؛ باید گفت که به اشتراک‌گذاری تابه‌حال آنقدر آسان نبوده است و بااستفاده از این ابزار شما خیلی ساده می‌توانید بی‌خیال SSH شده و از این ابزار برای تعامل از راه‌دور با اعضای تیم یا کارکنان جدید استفاده کنید.

Draft
Draft یک ابزار جدید است که به‌سادگی به دولوپرها کمک می‌کند اپلیکیشن‌هایی را بر پایهٔ Kubernetes ایجاد کنند. تا‌به‌حال تست کردن اپلیکیشن‌ها قبل از فرستادن آن‌ها به مرحلهٔ ورژن کنترل بسیار سخت و وقت‌گیر بوده است اما بااستفاده از Draft، دولوپرها می‌توانند اپلیکیشن‌ها را در Kubernees dev Sandbox تست کنند. این Sandbox به آسانی از طریق یک URL عمومی در دسترس خواهد بود و بااستفاده از یک ادیتور لوکال، قابل تغییر می‎باشد.

Docsify
Docsify ابزار تولیدکنندهٔ مستندات (داکیومنتیشن) است؛ بااین‌حال، Docsify با تمام تولیدکننده‌های فایل‌های استاتیک HTML دیگر فرق می‌کند چراکه با‌استفاده از Docsify شما می‌توانید با به‌کارگیری فایل‌های Markdown، پروتوتایپ خود را تولید کنید و بدین طریق است که می‌توانید با تغییر کد در مارک‌داون، شاهد آپدیت فوری تغییرات خود باشید و همین موضوع است که Docsify  را به انتخاب مناسب‌تری در برابر ابزارهای دیگر مانند BitBook تبدیل کرده‌ است.

Javalin
Javalin رستفول ای‌پی‌آی‌های ساده‌ای برای زبان‌های جاوا و کوتلین ارائه می‌دهد. Javalin فریمورک نیست و به‌خاطر همین هم نباید آن‌را با فریمورک اشتباه گرفت بلکه هدف آن ارائهٔ یک لایبرری سبک و آسان برای REST API است. به‌طور مثال،‌ نمونه‌ای از ای‌پی‌آی Hello World به زبان کوتلین را می‌توانید در زیر مشاهده کنید:

import io.javalin.Javalin
funmain(args: Array) {
  val app = Javalin.create().port(7000)
  app.get("/") { ctx -> ctx.result("Hello World") }
}

BootSnap
همهٔ ما از اهمیت سرعت در برخی اپلیکیشن‌ها باخبریم و این درحالی است که زبان برنامه‌نویسی Ruby برای عملکردش در این‌باره بدنام بوده و شهرت خوبی ندارد اما BootSnap سعی کرده تا با پنهان و ذخیره کردن متدهای روبی و بهبود عملکرد کلی آن، سرعتش را بیشتر کند. BootSnap را می‌توانید به‌راحتی به‌عنوان یک gem به برنامه‌هایتان متصل کنید و گفتنی است که این ابزار درحال‌حاضر هم برای لینوکس و هم برای مک‌او‌اس در دسترس می‌باشد.

ابزارهای کدنویسی بخشی از مهمات یک دولوپر هستند؛ درست مانند هر حرفهٔ دیگری، در برنامه‌نویسی هم استفاده از ابزارها برای بهبود و افزایش بهره‌وری ضروری است.

این ابزارهای کدنویسی که معرفی شدند مسلماً در یک سری کارها به شما کمک خواهند کرد اما با این‌حال ابزارهای ذکر شده بسیار خاص هستند و شاید هرگز دلیلی برای استفاده از آن‌ها پیدا نکنید!‌ به همین منظور، می‌توانید هر ابزار کدنویسی جدیدی که اخیراً استفاده کرده‌اید را در قسمت نظرات با ما و دیگر کاربران بازی های جالب به اشتراک بگذارید.

منبع