بازی های جالب آندروید

کشور چین بزرگترین «جهان مجازی» را بااستفاده از سریع‌ترین ابرکامپیوتر جهان می‌سازد

۱۵ مرداد ۱۳۹۶

سریع‌ترین ابرکامپیوتر جهان -Sunway TaihuLight- برای شبیه‌سازی بزرگ‌ترین «جهان مجازی» که تاکنون ساخته شده است توسط یک گروه کیهان‌شناسی محاسباتی چینی مورد استفاده قرار گرفت؛ از نظر اندازه، این جهان مجازی از شبیه‌سازی مشابهی که پیش از این انجام شد ۵ برابر بزرگ‌تر است!

ماه پیش یک تیم در دانشگاه زوریخ موفق به شبیه‌سازی بزرگ‌ترین جهان مجازی شد؛ اما برطبق گزارشی از پست صبحگاهی روزنامهٔ SCMP، محققان چینی باموفقیت جهانی مجازی تقریباً ۵ برابر بزرگ‌تر از نمونه‌های پیشین را شبیه‌سازی کردند. آن‌ها این کار را حدود ۲ ماه پیش بااستفاده از ۱۰ میلیون هستهٔ CPU ابرکامپیوتر Sunway TaihuLight -که به‌عنوان سریع‌ترین ابرکامپیوتر جهان شناخته می‌شود- در مرکز ابرکامپیوتر ملی در Wuxi کشور چین انجام دادند.

بااستفاده از ۱۰ تریلیون ذرهٔ دیجیتال، این ابرکامپیوتر پیدایش و توسعهٔ اولیهٔ جهان را حدود ده‌ها میلیون سال پس از بیگ‌بنگ شبیه‌سازی کرد؛ با این حال، شبیه‌سازی Sunway به دلیل دیگر پروژ‌های در دست که در مرکز منتظر بودند، تنها به‌مدت ۱ ساعت اجرا شد البته این زمان در مقایسه با شبیه‌سازی Swizz که حدود ۸۰ ساعت طول کشید، به‌مراتب کمتر است.

چنین شبیه‌سازی‌هایی می‌تواند به دانشمندان کمک کند تا بر مکان‌های خاصی از جهان تمرکز کنند که می‌توانند بااستفاده از تلسکوپ‌های پیشرفته و تکنولوژی‌های دیگر بیشتر مورد بررسی قرا گیرند؛ دانشمندان این شبیه‌سازی را «تمرین گرم کردن» نامیده و هدفشان این است که جهان را از زمان پیدایش تا عصر حاضر -یعنی حدود ۱۳٫۸ میلیارد سال- شبیه‌سازی کنند.

با این حال، این کار نیازمند مدت زمان اجرای بیشتری است و طبق گزارش SCMP، کامپیوترهای چینی به‌خاطر نقاط ضعف‌شان شناخته می‌شوند و به‌ندرت به اندازهٔ ظرفیت کامل خود زیر بار می‌روند. به احتمال زیاد، این شبیه‌سازی‌ها بر روی جانشین Sunway، حدود ۱۰ برابر سریع‌تر اجرا می‌شوند که انتظار می‌رود در سال ۲۰۱۹ از آن پرده‌برداری شود.

منبع