بازی های جالب آندروید

پس از چین و ژاپن، حال نوبت کانادا است تا آموزش برنامه‌نویسی به کودکان را آغاز کند!

۳۱ خرداد ۱۳۹۶

برنامه نویسی


در دنیای پیشرفتهٔ امروزی، کشورهایی مانند ژاپن، چین و اخیراً هم کانادا لزوم آموزش برنامه‌نویسی به کودکان را به‌خوبی درک کرده و آن‌را جزئی از برنامهٔ درسی مراکز آموزشی قرار داده‌اند چراکه این کار به‌وضوح تأثیر زیادی بر میزان خلاقیت و شکل‌گیری تفکر انتقادی در کودکان دارد. این برنامه از پایهٔ ابتدایی شروع می‌شود و تا دورهٔ دبیرستان نیز ادامه خواهد داشت.

اگر به تاریخچهٔ هک نگاهی اجمالی بیندازیم، متوجه خواهیم شد که فعالان حوزهٔ آی‌تی از شروع دههٔ ۶۰ میلادی با این پدیده درگیر است و این خود دلیلی موجه برای بالا بردن امنیت سایبری به‌حساب می‌آید. با وجود این، حجم بالایی از حملات سایبری و دانستن روش‌های درست مقابله با این اتک‌ها ضروری به‌نظر می‌رسد و چنین چیزی میسر نخواهد بود مگر با برخورداری از علوم حوزهٔ آی‌تی همچون برنامه‌نویسی.

جدای از موضوع امنیت سایبری، سرعت پیشرفت فرهنگ کدنویسی امری قابل‌تا‌ٔمل است و در آینده‌ای نه‌چندان دور شاهد گسترش روزافزون آن خواهیم بود اما بازهم تعداد کشورهایی که درحال‌حاضر به این موضوع توجه کافی دارند از انگشتان یک دست تجاوز نمی‌کند! پس از ژاپن و چین، کانادا تنها کشوری است که آموزش برنامه‌نویسی به کودکان را اجباری کرده و آن‌را در برنامهٔ درسی دانش‌آموزان گنجانده است.

هدف از انجام این کار، کمک به دانش‌آموزان جهت بالا بردن قدرت تحلیل ذهنی و خلاقیت و همچنین داشتن تفکر نقادانه بوده است؛ از آنجا که آموزش اجباری بدون حضور معلم تقریباً بی‌معنی است، ۵۰۰ مدرس پس از آموزش دیدن در زمینهٔ کدنویسی و مهارت‌های حوزهٔ آی‌تی، برای خدمت به مدارس و مهدکودک‌های سراسر کشور کانادا اعزام خواهند شد.

در ژاپن نیز آموزش برنامه‌نویسی شروع شده است اما آنچه شگفت‌آور است، جدیت بسیار زیاد کشور چین است تاجایی‌که در این کشور کودکان از قبل از شروع پیش‌دبستانی شروع به کد زدن می‌کنند (برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص، به مقالهٔ اجباری شدن آموزش برنامه نویسی در مدارس ژاپن مراجعه نمایید).

دولت کانادا با اختصاص ۵۰ میلیون دلار به این امر، درنظر دارد که در شروع برنامه، ۵۰۰ هزار دانش‌آموز را در مدارس این کشور با برنامه‌نویسی آشنا کند؛ جالب است بدانیم که آموزش برنامه‌نویسی به بانوان و سرخ‌پوستان نیز جزئی از این طرح می‌باشد (در سال ۲۰۰۰، اسرائیل نیز مبادرت به آموزش برنامه‌نویسی به دانش‌آموزان در مقطع متوسطه کرده بود اما در کمال تعجب، ایالات متحده آمریکا هنوز اقدامی در این راه انجام نداده است).

حال سوال اینجا است که آیا چین، ژاپن و کانادا استراتژی درستی برای اضافه کردن این قبیل آموزش‌ها به دوره‌های تخصصی موجود در مدارس اتخاذ کرده‌اند یا خیر؟ در بخش کامنت‌ها می‌توانید نظرات، دیدگاه‌ها و تجربیات خود را در این خصوص با ما و سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.

After China and Japan, Canada is Planning To Teach Coding in Kindergarten


  • برچسب ها:
    برنامه نویسی | چین | ژاپن | کانادا | کودک
  • توسط:
  • تاریخ:
  • زمان مطالعه: ۴
  • تعداد بازدید: ۱۲۳

فرنوش فهیم

تحصیلات آکادمیک‌ام رو در مقطع کارشناسی در دانشگاه علامه طباطبائی در رشتهٔ ادبیات انگلیسی شروع کردم و سپس در همون دانشگاه مقطع کارشناسی ارشد رو در رشتهٔ آموزش زبان انگلیسی به اتمام رسوندم. اگرچه ترجمه بیش از اون‌که علم باشه، یک مهارته، اما ما در سکان آکادمی به فرایند ترجمه به شکلی علمی نگاه می‌کنیم. من با تسلط به ترجمه از انگلیسی به فارسی و همچنین از فارسی به انگلیسی، عهده‌دار ترجمه و ویرایش بخشی از مقالات وبلاگ سکان آکادمی هستم.

تمام حقوق قالب و محتوای سایت محفوظ است و هرگونه کپی برداری غیر قانونی و بدون اجازه از سایت پیگرد قانونی دارد
طراحی و بهینه سازی : بک لینک | علی بی زد