هشدار ایلون ماسک به تعدادی از فرمانداران آمریکایی در خصوص کنترل هوش مصنوعی

بازی های جالب آندروید

هشدار ایلون ماسک به تعدادی از فرمانداران آمریکایی در خصوص کنترل هوش مصنوعی

۲۹ تیر ۱۳۹۶

ایلون ماسک شخص نترسی است؛ او می‌خواهد شرایط اعزام به مریخ را برای مسافرین این سیاره فراهم کند و باور دارد تا ۱۰ سال آینده تمام خودروها خودران می‌شوند و برای این عقایدش، با هیجان تلاش می‌کند. اما با این وجود که او به این راحتی‌ها نمی‌ترسد، تنها چیزی که او را واقعاً می‌ترساند، هوش مصنوعی است! درواقع او از این ایده که روزی نرم‌افزارها و ماشین‌ها بر صاحبان و سازندگان خود کنترل یابند شدیداً می‌ترسد.

چند سالی می‌شود که ایلون ماسک درحال هشدار دادن در مورد هوش مصنوعی است؛ او در جلسۀ تابستانۀ انجمن ملی فرمانداران آمریکا در Rhode Island اعلام کرد امروزه این ترس را بزرگترین ریسکی می‌داند که ما به‌عنوان تمدن و بشریت می‌توانیم با آن رو‌به‌رو شویم. سپس ماسک از دولت خواست تا قبل از این‌که هوش مصنوعی پیشرفت زیادی بکند، در طی اقدامات پیشگیرانه‌ای آن‌را کنترل کند. او گفت مردم نمی‌دانند اگر یک روبات را در خیابان ببینند که یک نفر را می‌کشد، چه واکنشی در برابر چنین چیزی عجیبی خواهند داد.

ماسک اعتقاد دارد که بحث هوش مصنوعی بحثی است که باید قبل از پیشرفت سریع آن ازش پیشگیری کرد؛ نه این‌که درمقابل آن واکنش داد چراکه اگر روزی برسد که مجبور به واکنش باشیم، دیگر خیلی دیر شده‌ است. ایلون ماسک در ادامۀ صحبت‌هایش گفت:

با این روشی که مقررات ایجاد شده‌اند، یکسری از اتفاقات بد درحال افتادن هست و اعتراض عمومی رو برانگیخته؛ اما بالاخره بعد از سال‌ها، سازمان‌های نظارتی تصمیم گرفته‌ که این صنعت رو به کنترل دربیارن. درگذشته هم موارد بد و خطرناکی بود اما نه چیزی که برای موجودیت تمدن خطر محسوب بشه؛ اما امروزه AI با این پیشرفتی که در اون می‌بینیم، یک خطر اساسی برای موجودیت تمدن انسانی هست.

از آنجایی که ماسک برای سال‌ها در این باره نگرانی‌هایی داشت، روی یک تکنولوژی کار می‌کند که بتواند مغز انسان را به نرم‌افزار کامپیوتر وصل کند تا از آن تقلید و کپی کند (برای کسب اطلاعات بیشتر در این باره، به مقالهٔ ایلون ماسک: استارتاپ جدیدی تحت عنوان Neuralink برای اتصال مغز انسان با کامپیوتر راه‌اندازی کرد مراجعه نمایید).

نکتۀ جالب این‌که ماسک گفت در این فکر است تا مریخ را کاملاً به استعمار خود دربیاورد تا اگر روزی AI کنترل زمین را برعهده گرفت، نقشۀ پشتیبانی باشد تا بتوان از زمین مهاجرت کرد! اما با این‌که او این نگرانی‌ها را در گذشته هم اعلام کرده است، بالاخره به جایی رسید که فرمانداران آمریکا سؤالاتی از این قبیل مطرح کردند که ماسک چه نوع کنترلی را برای صنعتی که تازه متولد شده و جدید است، پیشنهاد می‌دهد درحالی‌که خودش درحال‌حاضر از تهدیدات فرضی حرف می‌زند؟

در پاسخ به سؤال فوق او گفت اولین قدم در این کار این خواهد بود که تاجایی‌که می‌توان باید ریشۀ مسائل را درک کرد و این مورد را مثال زد که موفقیت اخیر یک هوش مصنوعی در بازی Go و شکست دادن انسان، زمانی غیرممکن به‌نظر می‌رسید (برای کسب اطلاعات بیشتر، به مقالهٔ سورس‌کد پلتفرم هوش مصنوعی DeepMind توسط شرکت مادر گوگل (آلفابت) اپن‌سورس شد مراجعه نمایید).    

البته تمام بحث جلسه در مورد هوش مصنوعی نبود؛ قسمتی هم مربوط به خودروهای الکتریکی بود که شرکت تسلا امیدوار است استقبال خوبی از این خودروها شود. ماسک در این رابطه گفت بزرگترین ریسکی که در مورد خودروهای خودران می‌توان بدان اشاره کرد، هک دسته‌جمعی و ناوگانی نرم‌افزار کنترل‌کنندۀ این خودروها است. همچنین نظر ماسک این است که اگر در ۲۰ سال آینده کسی خودروی خودران نداشته باشد، مثل این است که امروز یک نفر به‌جای خودرو سوار اسب شود!

نظر شما در مورد قدرت و خطرات هوش مصنوعی و استقبال از خودروهای خودران چیست؟ تأثیرات این‌ها در جامعه و بر روی مردم چه خواهد بود؟ اصلاً به نظرتان در ایران شاهد تردد خودروهای خودران به صورت معمول خواهیم بود؟ نظرات و دیدگاه‌های خود را با ما و سایر کاربران سکان به اشتراک بگذارید. 

منبع