بازی های جالب آندروید

هرچند وقت یک‌بار باید وب‌سایت‌تان را بازطراحی کنید

۱۹ شهریور ۱۳۹۶

برای خیلی‌ها، بازطراحی (Redesign) کردن یعنی تجدید و بهینه‌سازی ظاهر وب‌سایت به این امید که باعث افزایش و جذب کاربر بیشتری شود. در واقع، چنین پرو‌ژ‌ه‌هایی اغلب برعکس جواب می‌دهند چراکه بررسی بازخوردهای شمار زیادی از کاربران نسبت به بازطراحی‌ها نشان می‌دهد که کاربران از تغییر، حتی اگر به وضوح بهتر از طراحی قبلی باشد، متنفرند!

برای اینکه بازطراحی مؤثر واقع گردد، باید به طور ریشه‌ای متوجه شویم که چه‌چیز در وب‌سایت خوب کار می‌کند و چه‌چیز نه و همچنین باید بررسی کنیم تا ببینیم نیازهای کاربران از زمان بازطراحی قبلی چه تغییراتی کرده‌اند.

در اکثر موارد، فقط کافی است که تغییرات کوچکی در رابط کاربری به‌وجود بیاوریم؛ گوگل، یاهو، آمازون و خیلی از دیگر کمپانی‌های بزرگ این استراتژی را دنبال کرده‌اند و در آن بسیار موفق هم بوده‌اند و آن استراتژی چیزی نیست جز اینکه آنها به طور مداوم در حال بازطراحی و کامل کردن طراحی‌های خود هستند و شما اصلاً متوجه این تغییرات نمی‌شوید، مگر اینکه چیزهای بزرگ و توی چشمی را تغییر داده باشند.

چرا باید از بازطراحی‌های افراطی جلوگیری کرد؟
Cameron Moll بیان می‌کند که طراحان باید با دقت بسیاری دست به بازطراحی بزنند؛ طراحان باید در وهلهٔ اول اولویت‌های کسب‌و‌کار و بهایی که این تغییرات برای کاربر دارد را مد نظر داشته باشند و ببینند که اگر با تغییرات کوچک کارشان راه میافتد، فقط همان‌ها را اعمال کنند.

Jakob Nielsen هم در این رابطه می‌گوید که کاملاً طبیعی است که مشتریان و دولوپرهای یک وب‌سایت یا اپلیکیشن پس از اینکه چشم‌شان از رابط کاربری قبلی خسته شده و برایشان عادی شد، از طراح‌های تازه استقبال کنند اما از طرف دیگر کاربران هستند که طراح‌های آشنا را ترجیح می‌دهند چراکه به راحتی می‌توانند جای هر چیزی را پیدا کنند، کارشان را انجام دهند و از سایت یا اپ خارج شوند.

وقتی فیسبوک در سال ۲۰۱۰ هوم‌پیج خود را بازطراحی کرد، کاربران از آن متنفر بودند (همان‌طور که وقتی قسمت News Feed را در سال ۲۰۰۶ معرفی کرد چنین حسی به کاربرانش دست داد)، اما همین News Feed در حال حاضر یکی از هسته‌های اصلی این سرویس را تشکیل می‌دهد که این بدان معنا است که کاربران وقتی به چیزی عادت می‌کنند، از تغییر یافتن آن متنفر می‌شوند.

وقتی مایکروسافت منوی ورد را در سال ۲۰۰۷ بازطراحی کرد، به وضوح از منوی کلاسیک ۲۰ سال پیش خیلی بهتر بود اما باز هم بسیاری از افراد برای مایکروسافت شکایت می‌فرستادند و از این موضوع گِلگی می‌کردند. به گفتهٔ Paul Scrivens:

بازطراحی را فقط برای اینکه کار جدیدی انجام داده باشید انجام ندهید، بلکه بازطراحی را زمانی انجام دهید که موجب عملکرد بهتری شود.

Jared Spool ادعا می‌کند که باید از بازطراحی‌های ناگهانی و کلی اجتناب کرد چراکه هم پرهزینه هستند و هم ریسک زیادی در پی دارند بلکه به جای آن، پیشنهاد می‌شود که رویکردی تدریجی را در پیش بگیرید تا کاربرانتان شکه نشوند.

باور نادرست ۱۰ در مورد UX: اگر طراحی خوب باشد جزئیات مهم نیست

منبع