بازی های جالب آندروید

ناآشنایی دولوپرها با مستندسازی اصولی به ضرر نرم‌افزارهای آزاد تمام خواهد شد!

۱ مرداد ۱۳۹۷

GitHub در سال ۲۰۱۷ به نظرسنجی از بیش از ۵۵۰۰ کاربر کامیونیتی خود پرداخت که در بیش از ۳۸۰۰ پروژهٔ مختلف در گیت‌هاب مشارکت داشته‌اند که یکی از سؤالات این نظرسنجی در مورد مشکلاتی بود که دولوپرها حین همکاری با پروژه‌های اپن‌سورس با آن‌ها برخورد کرده‌اند (برای کسب اطلاعات بیشتر، به لینک Open Source Survey مراجعه نمایید.) جالب است بدانید که در این نظرسنجی، ۹۳٪ از افراد گفتند که به دلیل مستندسازی‌ ناقص یا اطلاعات گمراه‌کننده به مشکل خورده‌اند! در واقع، پروژه‌های بی‌شماری در گیت‌هاب وجود دارد که هرکدام دارای توضیحات کم و دستورالعمل‌های کوتاهی در مورد نحوهٔ استفاده از آن‌ها هستند که در این مواقع اگر به‌ اندازهٔ کافی‌ توان و حوصلهٔ سروکله زدن با مشکلات را نداشته باشید، مشکل است بتوانید به هدف‌تان برسید.

مستندسازی یک باید است
متأسفانه دولوپرهای زیادی وجود دارند که اهمیت مستندسازی مناسب را در موفقیت یک پروژه درک نمی‌کنند. به جز دلایل کاربردی، این مسأله هم صحیح است که مستندسازی باعث ایجاد یک کامیونیتی می‌شود به طوری که نه‌تنها می‌دانید همکاران‌تان چه کسانی هستند و چه چیزهایی را تولید کرده‌اند، بلکه با اهداف و مأموریت‌های آتی نیز آشنا خواهید شد. 


طبق اظهار نظر گیت‌هاب، مستندسازی به ساخت کامیونیتی‌های بیشتری کمک می‌کند. در واقع، داکیومنتیشنی که به‌ طور واضح روند پیشرفت پروژه، مثل اهداف و جریان موجود در پروژه را توصیف می‌کند، بین گروه‌هایی که کمتر در فضای اپن‌سورس دیده می‌شوند، مثل بانوان، ارزش بیشتری خواهد داشت.


مستندسازی سخت است و این یک مسألهٔ پذیرفته‌شده است!
طبق گزارش اپن‌سورس گیت‌هاب در سال ۲۰۱۷، چیزی در حدود ۶۰٪ از مشارکت‌کنندگان همکاری بسیار کم و یا هیچ مشارکتی در مستندسازی نداشتند! در همین راستا بایستی بگوییم که اساساً مستندسازی نرم‌افزار به‌ طور قابل‌ملاحظه‌ای سخت است. در واقع، افراد برای تبدیل شدن به یک نویسندهٔ حرفه‌ای به دانشگاه، کارگاه و دوره‌های آموزشی مختلفی می‌روند و مقدار زیادی وقت و هزینه صرف می‌کنند تا به هدف خود برسند و در چنین شرایطی اصلاً منطقی نیست انتظار داشته باشیم دولوپری که فقط بلد است کد بزند، نحوهٔ صحیح نوشتن مستندات را بداند یا آ‌ن‌ را به‌ درستی انجام دهد.


یافتهٔ دیگری که از این نظرسنجی کشف شد این است که ۲۵٪ مشارکت‌کنندگان اپن‌سورس، توانایی خواندن و نوشتن زبان انگلیسی‌شان را کمتر از حد خوب توصیف کردند که این هم خود مسئله‌ای چالش‌برانگیز است (در همین راستا، کمپانی گوگل دورهٔ آنلاین و رایگانی را تحت عنوان Localization Essentials در Udacity برگزار می‌کند که هدف اصلی‌اش این است که متخصصین زبان را به مترجم نرم‌افزار تبدیل کند.) 


حال نوبت به نظرات شما می‌رسد. آیا شما هم جزو دولوپرهایی هستید که فقط و فقط خودشان از سورس‌کدشان سر در می‌آورند یا اینکه به حرفه‌ای‌ترین شکل ممکن کدهای خود را مستندسازی می‌کنید؟ نظرات، دیدگاه‌ها و تجربیات خود را در این خصوص با سایر کاربران بازی های جالب به اشتراک بگذارید.

منبع