بازی های جالب آندروید

مهمترین ویژگی‌های نسخهٔ ۹ جاوا

۴ مهر ۱۳۹۶

سرانجام نسخهٔ ۹ جاوا منتشر شد و این در حالی است که از ماه مارس ۲۰۱۴ تاکنون، این نخستین ارتقاء مهم در نسخهٔ استاندارد جاوا (Java SE) است. همان‌طور که انتظار می‌رفت، این نسخه با ویژگی‌های جدید فراوانی همراه است که انتشار آن را به یک تجربهٔ‌ هیجان‌انگیز برای دولوپرهای این زبان محبوب تبدیل کرده است که در ادامه قصد داریم به معرفی چند ویژگی مهم جاوا ۹ بپردازیم.

سیستم ماژولی Project Jigsaw
مهم‌ترین تغییر در نسخهٔ‌ ۹ جاوا، در قالب Project Jigsaw رخ داده است که یک سیستم ماژولی کاملاً جدید است. این ویژگی مهم جاوا که انتقادات فراوانی را نیز برانگیخته است، ماژولاریتی را به JDK، ران‌تایم تصاویر، سورس‌کد جاوا و غیره اضافه خواهد نمود. همچنین دولوپرها را قادر خواهد ساخت تا ماژول‌های اختصاصی خود را ایجاد نموده و سورس‌کد خود را ساده‌تر، خواناتر و اثربخش‌تر سازند.

استفاده از ابزار Jshell
در JDK9 دیگر نیازی نیست تا نگران تست کردن کدهای مختلف باشید؛ ابزار Jshell این امکان را به شما می‌دهد تا چه به عنوان یک کدآموز جاوا و چه به عنوان یک دولوپر، بتوانید قطعات مختلف کد را بدون هیچ دردسری تست و بررسی نمایید.

بهبود Stream API
Stream API در این نسخه بیش از پیش بهبود یافته و ۴ متد جدید ()iterate() ،dropWhile() ،takeWhile و ()ofNullable به Stream interface اضافه شده است.

تغییر در Process API
پیش از این، تعامل میان کد و سیستم‌عامل محدود و وابسته به خود سیستم‌عامل بود اما در نسخهٔ ۹ زبان برنامه‌نویسی جاوا، امکان تعامل بیشتر و بهتر میان این دو فراهم شده است.

امکان تقسیم‌بندی حافظه
در جاوای نسخهٔ ۹، به جای در نظر گرفتن یک حافظه‌ای واحد برای کل سورس‌کد، می‌توان حافظهٔ‌ مورد نظر را به بخش‌های مختلف تقسیم نموده و هر بخش از حافظه را به کامپایل بخش خاصی از کد اختصاص داد. انتظار می‌رود که این ویژگی موجب بهبود عملکرد پروژه‌های نوشته شده با زبان جاوا شود.

کلاینت جدید پروتکل HTTP 2
تفاوت اصلی میان پروتکل‌های HTTP 1.1 و HTTP 2 در نحوهٔ قالب‌بندی و ارسال دیتا میان سرور و کلاینت است. در HTTP 1.1 ارسال دیتا بر مبنای چرخهٔ Request/Response صورت می‌گیرد اما در HTTP 2 ارسال دیتا اولویت‌بندی شده و دیتایی که برای بارگذاری صفحه ضروری‌تر است، در اولویت بالاتری برای ارسال قرار گرفته و ارسال می‌شود. جاوای نسخهٔ ۹ به طور کامل از پروتکل HTTP 2 پشتیبانی نموده و فیچر جدید HTTP 2 Client را جایگزین HttpURLConnection نموده است. این ویژگی جدید در جاوا ۹ سبب بهبود پرفورمنس و بالتبع کوتاه‌تر شدن زمان بارگذاری صفحات وب نوشته شده با زبان جاوا خواهد شد.


تا اینجا تنها به چند مورد از مهم‌ترین ویژگی‌های نسخهٔ‌ ۹ جاوا اشاره نمودیم و این در حالی است که برخی از دیگر ویژگی‌های مهم نسخهٔ ۹ جاوا عبارتند از:
– Multi-release JARs
– Process API updates
– Garbage Collector improvements
– Better Javadoc
– Private interface methods


نسخهٔ ۹ زبان برنامه‌نویسی جاوا منتشر شده و هم اکنون امکان دانلود آن برای همهٔ دولوپرها فراهم است. اگر شما هم از طرفداران این زبان هستید و قصد دارید هرچه زودتر با ویژگی‌های این نسخهٔ جدید آشنا شوید، می‌توانید با مراجعه به وب‌سایت Oracle آن را دانلود نموده و نظرات و تجربیات خود را با ما و سایر کاربران آکادمی به اشتراک بگذارید. همچنین اگر علاقمند به شروع یادگیری این زبان هستید، می‌توانید با مراجعه به دورهٔ رایگان آموزش جاوا در بازی های جالب، مبانی این زبان محبوب را فرا بگیرید.

منبع