مردی به‌خاطر کامنت‌های کفرآمیزش در فیسبوک محکوم به اعدام شد!

بازی های جالب آندروید

مردی به‌خاطر کامنت‌های کفرآمیزش در فیسبوک محکوم به اعدام شد!

۲۵ خرداد ۱۳۹۶

شبکه اجتماعی


از این پس دیگر قبل از گذاشتن هر کامنت، باید حداقل ۱۰ بار به گذاشتن یا نگذاشتن آن فکر کنید چراکه ممکن است حرفی که می‌زنید کار دستتان بدهد و شما را به دردسر بیندازد؛ دردسری در حد محکوم شدن به اعدام!

طبق گزارشی از سوی BBC، یک مرد پاکستانی ۳۰ ساله به نام تیمور رضا، به‌دلیل مرتبط بودن با پستی که حاوی کامنت‌های توهین‌آمیز نسبت به اسلام بوده، به اعدام محکوم شده‌ است. رضا نظرات توهین‌آمیزی را درمورد حضرت محمد نیز منتشر کرده بوده‌ است (لازم به‌ذکر است که توهین به مقدسات یک موضوع بسیار حساس در پاکستان طلقی شده و به گفتهٔ نواز شریف، نخست وزیر پاکستان، یک جرم نابخشودنی است).

رضا با مردی که بعداً هویتش فاش شد -به‌نام عثمان محمد- که به گفتهٔ برادرش عضو سازمان ضدتروریسیتی است درگیر شده‌ بوده؛ به گفتهٔ وکیل‌مدافع رضا، او پس از این‌که کامنت‌هایی در راستای برانگیختن نفرت و حاوی محتواهای کفرآمیز و توهین‌آمیز به مقدسات را از طریق موبایلش در یک ایستگاه اتوبوس منتشر کرده، دستگیر شده‌ است. بر طبق گزارشات کمیسیون حقوق بشر پاکستان، رضا در بین ۱۵ نفری که سال پیش به‌دلایل مشابهی دستگیر شدند قرار دارد.

این را‌ٔی توسط دادگاه ضدتروریسم شهر بهاولپور پاکستان صادر شده ‌است؛ وکیل‌مدافع وی گفته که ۲ اتهام نامربوط دیگر هم به رضا وارد شده‌ است؛ اول «اظهارات توهین‌آمیز در زمینه‌های فرقه‌ای» که تا ۲ سال حکم زندان دارد و پس از آن متهم شدن به «اقدامات موهن علیه حضرت محمد». در همین راستا، سخنگوی فیسبوک اعلام کرده:

ما شدیداً ناراحت و نگران حکم اعدامی هستیم که در پاکستان به‌خاطر یک پست فیسبوکی صادر شده‌؛ فیسبوک از سیستم‌ها و ابزارهای قدرتمندی برای امن و محرمانه نگه داشتن اطلاعات و اکانت افراد استفاده می‌کنه و ما به هیچ دولتی اجازهٔ دسترسی مستقیم به دیتای افراد رو نمی‌دیم بلکه ما به حفاظت از اجتماع خود در برابر تندروی‌ها و مداخلهٔ دولت‌ها ادامه می‌دیم.

گفتنی است که حکم تیمور رضا در دادگاه عالی پاکستان و دیوان عالی قابل تجدیدنظر است.

Man Given Death Penalty For Making Blasphemous Comments On Facebook


  • برچسب ها:
    شبکه اجتماعی | فیسبوک
  • توسط:
  • تاریخ:
  • زمان مطالعه: ۴
  • تعداد بازدید: ۱۵۹

نهال سهیلی فر

من با بیش از ۹ سال تحصیل زبان انگلیسی در آموزشگاه، در حال حاضر دانشجوی کارشناسی مترجمی فرانسه در دانشگاه الزهرا هستم و سابقهٔ فعالیت به‌عنوان مترجم سایت، فیلم و سریال، توانایی ترجمهٔ همزمان، توانایی ترجمهٔ فارسی به انگلیسی و بلعکس رو دارم.

تمام حقوق قالب و محتوای سایت محفوظ است و هرگونه کپی برداری غیر قانونی و بدون اجازه از سایت پیگرد قانونی دارد
طراحی و بهینه سازی : بک لینک | علی بی زد