بازی های جالب آندروید

عمر متوسط محصولات اپل حدود چهار سال تخمین زده می‌شود

۱۴ اسفند ۱۳۹۶

طبق آمار منتشرشده در کنفرانس سرمایه‌گذاران اپل و تحلیل آن‌ها، عمر محصولات این شرکت در حدود چهار سال تخمین زده می‌شود. این مقدار از سال ۲۰۱۲ سیر صعودی داشته است.

تحلیلگری به نام هوراس ددیو با استفاده از آمار رسمی اپل، توانسته است تخمینی نسبی از عمر محصولات این شرکت به‌ دست آورد. او نتایج تحلیل‌های خود را در بلاگش منتشر کرده است. این آمار‌ شامل فروش اپل در هر سه ماه به همراه تعداد دستگاه‌های فعال‌شده از محصولات این شرکت است. رویکرد اپل برای اطلاع‌رسانی درباره تعداد دستگاه‌های فعال‌شده بسیار محافظه‌کارانه است و تنها در موارد خاصی اقدام به انتشار آمار مربوط به آن می‌کند. این مقدار به ۱.۳ میلیارد دستگاه رسیده که در مدت دو سال شاهد رشد ۳۰ درصدی است.

این دومین باری است که اپل آمار دستگاه‌های فعال‌شده را منتشر می‌کند. اپل در ژانویه سال ۲۰۱۶ با رسیدن به رکورد یک میلیارد دستگاه، اقدام به ارائه این ارقام کرد. با توجه به تعداد محصولات فروخته‌شده و فعال‌شده، می‌توان اختلافی بین این دو مشاهده کرد که به تخمین عمر میانگین دستگاه‌های ساخت این شرکت کمک می‌کند.

apple sale

در همین راستا نموداری طراحی شده است که میزان فروش محصولات اپل از سه‌ماهه دوم سال ۲۰۰۷ تاکنون را نمایش می‌دهد. هم‌چنین خطی دیگر، تعداد تخمینی دستگاه‌های فعال ‌شده در طول این بازه را نشان می‌دهد. البته این آمار نمی‌تواند در گذشته چندان قابل استناد باشد؛ زیرا اپل در سال‌های دورتر اقدام به انتشار آماری در این رابطه نکرده بود. محدوده بین دستگاه‌های فروخته‌شده و فعال‌شده می‌تواند تعداد محصولاتی را که دیگر مورد استفاده قرار نمی‌گیرند نشان دهد.

مقاله‌های مرتبط:

با تفریق ۲.۰۵ میلیارد محصول فروخته‌شده و ۱.۳ میلیارد دستگاه فعال می‌توان به رقم ۷۵۰ میلیون عدد محصول از رده خارج‌شده دست پیدا کرد. این مقدار برابر با فاصله زمانی سه‌ماهه سوم سال ۲۰۱۳ تاکنون و برابر با چهارسال و سه ماه است. متأسفانه نمی‌توان آمار گفته‌شده را به‌صورت جزئی برای تک‌تک محصولات اپل مورد استناد قرار داد و نیاز به آمار بیشتری از سوی این شرکت است. محصولات در نظر گرفته‌شده شامل رایانه‌های مک، آیفون‌‌، آیپاد تاچ، آیپد و اپل واچ می‌شود.

apple life span

در نمودار دوم می‌توان تعداد دستگاه‌های خارج شده از چرخه مصرف در هر سه‌ماهه را مشاهده کرد که بر طبق نمودار اولیه ترسیم شده است. از این نمودار می‌توان دریافت که میانگین عمر محصولات در هر سه‌ماهه از سال ۲۰۱۲ کمی افزایش پیدا می‌کند و در سال ۲۰۱۷ به مقدار چهار سال رسیده است. به نظر می‌رسد این روند صعودی در آینده نیز ادامه داشته باشد.