بازی های جالب آندروید

سن آموزش برنامه‌نویسی به کودکان در چین از آمریکا و هند به‌مراتب پایین‌تر است!

۵ تیر ۱۳۹۶

برنامه نویسی


در کشور چین پیش از این‌که کودکان به پیش‌دبستانی بروند، بسیاری از آن‌ها با کدنویسی آشنا می‌شوند و بدون‌شک یادگیری این مهارت را مدیون والدین خود و کلاس‌هایی که برای آموزش به کودکان در این کشور برگزار می‌شود هستند. اما سؤال اینجا‌ است که آیا چنین رویه‌ای برای سایر کشورهای جهان نیز می‌تواند مفید باشد؟

آموزش برنامه‌نویسی به کودکان در چین یک حرکت اساسی بود، اما چیزی که باعث شگفتی همگان شد، تصمیم والدین در مورد زمان شروع این آموزش‌ها است؛ آن‌ها تصمیم گرفتند فرزاندانشان از سن خیلی پایین یعنی زمانی که حتی به پیش‌دبستانی نیز وارد نشده‌اند یادگیری را آغاز کنند!

درست زمانی که اقتصاد دنیا درحال دگرگونی است، چین درحال سرمایه‌گذاری بر روی کودکان خود است و هدف از این کار شاید این باشد که چین به‌خوبی جایگاه برنامه‌نویسی را در بازار کار آینده درک کرده است و از همین حالا در فکر تأمین نیروی کار خود -و شاید نیروی کار سایر کشورهای جهان- است.

بسیاری از کودکان چینی قبل از ورد به پیش‌دبستانی کد زدن را تجربه می‌کنند؛ به گزارش بلومبرگ، رینولد ری که یک معلم برنامه‌نویسی است تا‌به‌حال ۲۰۰ کودک دبستانی را در پکن آموزش داده است. در هنگ کنگ نیز ۲۵۰۰ دانش‌آموز درحال آموزش دیدن در مرکزی به‌نام First Code Academy هستند. 

در این کلاس‌ها، کودکان با مبانی اولیهٔ برنامه‌نویسی آشنا می‌شوند، درست به همان شکلی که ریاضی یا زبان چینی به آن‌ها آموزش داده می‌شود؛ بهترین شیوهٔ این کار، بهره گرفتن از بازی‌هایی است که می‌تواند جهات مختلف، مختصات و نمودارهای X و Y را به کودکان یاد بدهد.

در مدرسهٔ آقای رینولد ری در پکن، کودکان کد زدن را از طریق زبان برنامه‌نویسی Scratch که توسط محققین دانشگاه MIT ابداع شده است یاد می‌گیرند؛ پس از آن بازی‌های ساده‌ای در اختیار کودکان قرار می‌گیرد و از آن‌ها خواسته می‌شود چیزی شبیه به آن‌را بسازند (برای شروع یادگیری زبان Scratch، می‌توانید به دورهٔ آموزش رایگان، آنلاین و ویدیویی زبان برنامه‌نویسی اسکرچ در سکان آکادمی مراجعه نمایید).

دوستی چین با تکنولوژی هر روز بیشتر و بیشتر می‌شود و تا رسیدن به ایالات متحدهٔ آمریکا، راه زیادی باقی نمانده است؛ چین قدرت خود را در زمینهٔ Supercomputing نشان داده است و هم‌اکنون در پی افرادی ماهر و توانمند است که بتوانند اپلیکیشن‌های پیچیده تولید کنند (لازم به‌ذکر است که چین تنها کشوری نیست که آموزش برنامه‌نویسی به کودکان را از سنین پایین شروع می‌کند؛ انگلستان، ژاپن، کانادا و … نیز این آموزش‌ها را به‌صورت اجباری برای دانش آموزان بین ۵ تا ۱۶ سال درآورده‌اند).

درحال‌حاضر کلاس‌های کامپیوتر در کشورهای هند و آمریکا به‌هیچ عنوان اجباری نیست اما از آنجایی که این ۲ کشور بهترین برنامه‌نویسان دنیا را پرورش می‌دهند، احتمال این‌که برای رقابت با چین این قبیل آموزش‌ها را اجباری کنند هرگز دور از ذهن به‌نظر نمی‌رسد.

حال نوبت به‌ نظرات شما می‌رسد؛ به‌نظر شما نظام آموزش و پرورش ایران چه زمانی به این مهم دست می‌یابد که آموزش اصول برنامه‌نویسی به کودکان از سنین پایین برای آیندهٔ خود کودکان از یک سو و همچنین آیندهٔ مملکت از سوی دیگر لازم و ضروری است؟ نظرات و دیدگاه‌های خود را در این رابطه با ما و سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.

China Is Teaching Coding Much, Much Earlier Than USA And India


  • برچسب ها:
    برنامه نویسی | چین | کودک
  • توسط:
  • تاریخ:
  • زمان مطالعه: ۴
  • تعداد بازدید: ۸۳

فرنوش فهیم

تحصیلات آکادمیک‌ام رو در مقطع کارشناسی در دانشگاه علامه طباطبائی در رشتهٔ ادبیات انگلیسی شروع کردم و سپس در همون دانشگاه مقطع کارشناسی ارشد رو در رشتهٔ آموزش زبان انگلیسی به اتمام رسوندم. اگرچه ترجمه بیش از اون‌که علم باشه، یک مهارته، اما ما در سکان آکادمی به فرایند ترجمه به شکلی علمی نگاه می‌کنیم. من با تسلط به ترجمه از انگلیسی به فارسی و همچنین از فارسی به انگلیسی، عهده‌دار ترجمه و ویرایش بخشی از مقالات وبلاگ سکان آکادمی هستم.

تمام حقوق قالب و محتوای سایت محفوظ است و هرگونه کپی برداری غیر قانونی و بدون اجازه از سایت پیگرد قانونی دارد
طراحی و بهینه سازی : بک لینک | علی بی زد