بازی های جالب آندروید

سامسونگ نسل دوم چیپ‌های ۱۰ نانومتری را تولید می‌کند

۱۲ آذر ۱۳۹۶

کمپانی سامسونگ تولید نسل‌دوم چیپ‌های ۱۰ نانومتری خود را با فناوری ۱۰LPP آغاز کرد. این نسل از چیپ‌ها ۱۵ درصد مصرف انرژی کمتری نسبت به نسل قبلی خود دارند.

خبر‌ها حاکی از آن است که سامسونگ تولید نسل‌دوم چیپ‌های ۱۰ نانومتری خود را با فناوری ۱۰LPP آغاز کرده است. گفتنی است نسل جدید چیپ‌های تولیدی سامسونگ ۱۰ درصد بازدهی بیشتر و ۱۵ درصد مصرف انرژی کمتری نسبت به نسل قبلی (۱۰LPE) دارند. احتمال می‌رود به زودی شاهد استفاده از این چیپ‌ها و چیپست‌های بعدی کوالکام (اسنپدراگون ۸۴۵) در پرچم‌داران بعدی سامسونگ یعنی گلکسی اس ۹ و گلکسی اس ۹ پلاس خواهیم بود.

  طبق خبر‌ها نسل دوم چیپ‌های ۱۰ نانومتری سامسونگ به همان شیوه نسل قبلی خود تولید می‌شوند که در نتیجه باعث سرعت بخشیدن به فرآیند تولید آن‌ها خواهد شد. شایان ذکر است غول فناوری کره‌ای قادر به تولید چیپ‌ها ۸ نانومتری است و علیرغم کوچک‌تر بودن این چیپ‌ها فناوری آن با چیپ‌های ۱۰ نانومتری تفاوتی نخواهد داشت.

چیپ 10 نانومتری سامسونگ

به نظر می‌رسد سامسونگ در تلاش است با تولید نسل دوم چیپ‌های ۱۰ نانومتری آمادگی بیشتری را برای تولید چیپ‌های ۷ نانومتری کسب کند. توسعه چیپ‌های ۷ نانومتری نیازمند استفاده از تابش شدید پرتو فرابنفش (EUV) است. گفتنی است چیپ‌های ۷ نانومتری ۱۰ الی ۱۵ درصد بازدهی بیشتری نسبت به نمونه‌های ۱۰ نانومتری خواهند داشت.

همان‌طور که می‌دانید رقیب سر‌سخت سامسونگ یعنی TSMC نیز در پی تولید چیپ‌های ۷ نانومتری است و قصد دارد تا بازار این چیپ‌ها را ازآن خود کند. از سوی دیگر اینتل نیز با معرفی چیپ ۱۰ نانومتری خود به نام Cannon Lake درصدد حکمرانی در این بازار است. ناگفته نماند سامسونگ و TSMC در سال آینده‌ی میلادی تولید انبوه چیپ‌های ۷ نانومتری خود را آغاز می‌کنند که به‌طور حتم رقابت شدیدی را بین این شرکت‌ها رقم خواهد زد.

نظر شما در این مورد چیست؟