بازی های جالب آندروید

برای اولین بار در جهان مغز انسان به اینترنت وصل شد!

۲۹ شهریور ۱۳۹۶

محققان دانشگاه Wits توانستند مغز انسان را مستقیماً به اینترنت وصل کنند و این در حالی است که اطلاعات به دست آمده از این پروژه می‌تواند به قدم‌های بعدی در حوزۀ یادگیری‌ ماشینی و رابط مغز و کامپیوتر قوت ببخشد.

پیوستن مغز به IoT
تیمی از محققان دانشگاه Wits در ژوهانسبورگ آفریقای‌جنوبی، در حوزۀ مهندسی پزشکی به دستاورد عظیمی رسیده‌اند؛ طبق مقاله‌ای که در وب‌سایت Medical Express منتشر شده است، محققان برای اولین بار توانستند روشی اختراع کنند که مغز انسان را به صورت اصطلاحاً Real-time (در لحظه) به اینترنت کانکت کنند!

این اختراع که پروژۀ Brainternet نام گرفته است، اساساً مغز را به یک Node (گره) اینترنت اشیاء در فضای World Wide Web تبدیل می‌کند. روش کار به این‌ گونه است که سیگنال‌های EEG از امواج مغز توسط یک دیوایس Emotiv EEG که به سر فرد متصل است گرفته می‌شود. سپس سیگنال‌ها به یک Raspberry Pi ارسال می‌شوند که این کامپیوتر کوچک هم دیتا را به صورت زنده به یک API استریم می‌کند که در نهایت در یک وب‌سایت در معرض دید همگان قرار می‌گیرد. Adam Pantanowitz که یک مدرس در دانشکدۀ برق و مهندسی اطلاعات Wits و سوپروایزر این پروژه است در این باره گفت:

Brainternet یک مرز و افق جدید در بخش سیستم‌های رابط بین مغز و کامپیوتر هست. دربارۀ اینکه مغز انسان چطور کار می‌کنه و اطلاعات رو پردازش می‌کنه، اطلاعات قابل‌فهم و زیادی در دسترس نیست! Brainternet به‌ دنبال این است که فهم انسان از مغز خود و مغز دیگران رو آسون و ممکن کنه و این کار رو با نظارت مداوم بر فعالیت مغز انسان و به همان اندازه، فعال‌سازی بعضی از تعامل‌ها انجام می‌ده.
Brainternet می‌تونه بعداً بهبود یابه و از طریق یک اپ گوشی هوشمند که دیتا رو برای الگوریتم یادگیری ماشینی فراهم می‌کنه، اطلاعات ضبط‌ شده رو طبقه‌بندی کنه و در آینده هم احتمالاً انتقال اطلاعات در هر دو مسیر ورودی و خروجی مغز ممکن می‌شه.

Pantanowitz همچنین گفت که این تنها شروع تحقیقاتی از این دست است و تیم پروژهٔ Brainternet در نظر دارد که اجازه دهد تا کاربر تجربۀ بیشتری از تعامل با مغز خود داشته باشد. لازم به ذکر است که در حال حاضر تعاملات این سیستم محدود به تحرکات دست کاربر است.

اپلیکیشن‌هایی که در آینده برای این پروژه ساخته خواهند شد، می‌توانند در حوزه‌های یادگیری ماشینی و رابط‌های بین مغز و کامپیوتر، دستاوردهای جالبی داشته باشند؛ دیتایی هم که از این پروژه جمع‌آوری می‌شود، می‌تواند ما را در درک بهتر روش کار مغز کمک کند تا بتوانیم از آن دانش برای تقویت قدرت مغز استفاده کنیم.

منبع