ابزاری جهت اجرای کامندهای لینوکس بدون اجرای واقعی آن‌ها!

بازی های جالب آندروید

ابزاری جهت اجرای کامندهای لینوکس بدون اجرای واقعی آن‌ها!

۲ شهریور ۱۳۹۶

آیا تا‌به‌حال نگران این بوده‌اید که اسکریپت یا کامندی که می‌خواهید اجرا کنید به فایل‌سیستم لینوکس شما صدمه بزند؟ خبر خوب این است که دیگر لازم نیست نگران باشید، چراکه ابزاری به‌نام Maybe این امکان را برای شما فراهم می‌آورد که بدون نیاز به اجرای واقعی کامند‌های لینوکس، از ماهیت آن‌ها باخبر شوید.

Maybe بدون اجرای واقعی کامندها، به شما می‌گوید که یک کامند یا اسکریپت چه کاری انجام می‌دهد؛ Maybe ابزاری کوچک است که بدون این‌که بگذارد کامند واقعاً کاری انجام دهد، آن‌را برای شما اجرا می‌کند. Maybe به زبان پایتون نوشته شده‌ است و از لایبرری python-ptrace برای اجرای کامندهایی که تحت کنترل ptrace هستند استفاده می‌کند. 

این ابزار به شما لیستی از عملکردهایی که قرار است بوسیلهٔ آن کامند اجرا شوند نشان داده و سپس شما می‌توانید انتخاب کنید که آیا مجوز اجرای آن عملکردها را می‌دهید یا خیر. به بیان ساده‌تر، وقتی از میبی برای اجرای کامندی استفاده می‌شود، این ابزار باعث می‌گردد که آن کامند باور کند واقعاً کاری که قرار است انجام دهد را انجام می‌دهد درحالی‌که در عمل، تمام عملکردهایش توسط Maybe مسدود شده و از انجام آن‌ها جلوگیری می‌گردد.

بنابراین به‌عنوان مثال، اگر یک بش اسکریپت طولانی برای اجرا دارید، می‌توانید آن‌را توسط میبی اجرا کنید و لازم نیست نگران حذف شدن یک سری دایرکتوری مهم از سیستم‌تان یا انجام عملکردهای مشکوک توسط آن اسکریپت باشید.

آیا Maybe کاملا امن است؟
دولوپر میبی -Philipp Emanuel Weidmann- ادعا نمی‌کند که اجرای همه‌چیز با این ابزار کاملاً امن است؛ درواقع، وی اصلاً ادعای زیادی در این‌باره ندارد چراکه به‌نظرش بهتر است که Maybe را برای اسکریپتی که می‌شناسید (و توسط خودتان نوشته شده) استفاده کنید.

بنابراین هیچ‌وقت نباید از Maybe برای اجرای کدی غیرقابل اطمینان بر روی سیستم اصلی‌تان استفاده کنید چراکه این احتمال وجود دارد تا Maybe نتواند تمام عملکردهایی که کامندتان سعی در اجرای آن‌ها دارد را مسدود کند. از همین رو بعضی از آن عملکردها هنوز هم می‌توانند حتی با اجرا شدن توسط Maybe، آسیب‌هایی جدی‌ به سیستم‌تان وارد کنند.

فرایند نصب Maybe بر روی اوبونتو
برای نصب این ابزار روی سیستم‌عامل اوبونتو، شما به ستاپ محیط پایتون بر روی سیستم‌تان، با کامند pip احتیاج دارید. سپس برای نصب Maybe از کامند زیر استفاده کنید:

pip install maybe

و به همین سادگی ‌می‌توانید استفاده از Maybe را آغاز کنید. نظر شما دربارهٔ این ابزار چیست؟ آیا با ضعفی که در اجرای تمام کدها دارد، بازهم ابزار کارآمدی برای اجرای کامندها و اسکریپت‌های لینوکس بدون اجرای واقعی آن‌ها تلقی می‌شود؟ نظرات خود را با ما و دیگر کاربران بازی های جالب به اشتراک بگذارید.

منبع